Světe, div se…
Zdá se, že i čeští vědci začínají fenomén vědomého a aktivního pobytu v lesním prostředí ve vztahu k lidskému zdraví zkoumat. A vypadá to, že na zjištěné výsledky začínají slyšet i naši lékaři.
Velmi mile mě překvapila reportáž odvysílaná na ČT1 v hlavních sobotních zprávách. Kdo neviděl. může se podívat níže.
Jen doplním, že účinky terapie lesem na lidské zdraví má mnohem širší a hlubší záběr, než je uvedeno v reportáži. Ve světě se této metodě vědci totiž věnují cca od 80-tých let 20. století a tudíž jsou samozřejmě ve zkoumání mnohem dál.
Např. vědecká pracovnice na univerzitě v Chicagu Ming Kuo píše: „Rozsah specifických zdravotních dopadů na lidské zdraví ve spojitosti s přírodou je ohromující a zahrnuje například pozitivní vliv v případě deprese, úzkostné poruchy, diabetu druhého typu, poruch pozornosti / hyperaktivity (ADHD), různých infekčních onemocnění, rakoviny, rekonvalescence po operacích, obezity, porodních komplikací, kardiovaskulárních nemocí, problémů se svalově-kosterním systémem, migrén, respiračních onemocnění a dalších.“
Bylo mimo jiné prokázáno, že už po třech hodinách praktikování vědomého pobytu v lese dochází k markantnímu posílení imunitního systému, kdy počet aktivních imunitních buněk první obranné linie se zvyšuje cca o 40 %. což má velký dopad na celý organismus, včetně v reportáži zmiňovaného zhoubného bujení.
Více informací jistě najdete v sekci „lesní terapie“. Ovšem účinek nastane až skutečným praktikováním.
Proto pojďte se mnou pod stromy.
Budu ráda vašim průvodcem 🙂