Pangu Shengong

Budím se do nedělního rána, pěkně pomalu, bez řádění ďábelského vynálezu jménem budík a ještě v pelíšku se protahuju, zívám a otevírám oči. Hmm. Jakpak bude asi venku?

Nadýchané sněhové peřiny všude dokola a pořád sype. Letošní únor je skutečně exkluzivní. Nádherná ladovská zima. Každý kout zahrady, každá příkopa je bíle uklizená. Každá větvička keře či stromu je najednou měkce vyrýsovaná a vše působí tak hebce, jemně, ladně.

Seběhnu dolů po schodech, abych ještě zjistila, jaký máme mráz. Teploměr sice hlásí – 10 stupňů Celsia, ale jak se dívám, sněhové vločky se snáší pěkně pomaloučku. Venku tedy není žádný vítr fičák, který by pocitovou mrazulu znásobil a tak to vypadá i na skvělou zimní vycházku. A už se usmívám od ucha k uchu. Rýsuje se totiž prima den.

Ranní sklenku teplé vody jsem dnes obohatila namísto obvyklého citrónu šťávou z kysaného zelí a než mi trošku zchladne čerstvě uvařený čaj, ještě v noční košili jdu protáhnout tělo. Nespěchám, mám na sebe čas a tak namísto obvykle rychlých dvou, tří pozdravů sluníčku si užívám celou jógovou sestavu. Všechny ty pozice psa hlavou dolů, bojovníka, lomené svíčky a tak dále si pěkně prodýchávám a cítím, jak se mi tělo a mysl dostává do stejného, příjemně radostného, protaženého, klidného a přitom živého módu. Bezvadné…

Pocucávám čaj a chvíli koukám z okna na manžela, jak si s lopatou v ruce a s dovádivým psem užívají zimní nadílky. Chlupatá radostně skáče, běhá a chňape po každé sněhové spršce, kterou jí muž odklízením sněhu mile rád nabízí. V závějích v prašanu vypadá jako příšera z ledového království. A vůbec jí to nevadí. Ba naopak. Je ve svém flow. Umí se radovat tady a teď, umí si to užít na plné pecky.

Mám tedy ještě chvíli čas a dozrává ve mě chuť na čchi-kung. Stejně jako v józe je i v čchi-kungu celá škála praxí a škol. Původně to byla forma jakási rozcvičky pro asijské bojovníky tak, aby se propracovanými sestavami cviků těla a mysli dostali do optimálního nastavení pružnosti a koncentrace zároveň. Aby čchi, nebo-li energie, mohla tělem volně prostupovat a proudit. Neboť tam, kde není stagnace, není ani bolesti, není ani nemoci.

To jsem to ale zestručnila 🙂 Zasvěceným se omlouvám a nezasvěcené do velmi zajímavého světa čchi-kungu, mimochodem v překladu něco jako „práce s energií“, srdečně pozývám.

Nicméně jedna sestava je pro mě něčím absolutně extra.  Mystický čchi-kung Pangu Shengong.

Pozoruhodná záležitost. Na základě jednoduchého, řekla bych až triviálního fyzického cvičení, které zvládne i babička na posteli a upoutání pozornosti na počítání a představu slunce, měsíce a zlatého květu chryzantémy se začínají dít věci, nad kterými stále nestačím žasnout. A nemusíte o této praxi nic velkého vědět, nemusíte tomu ani věřit a věci se stejně dějí. Prostě od počátku to funguje a je jen otázka času, kdy rozprouděné čchi prostoupí ke každé buňce a naše tělo i naše mysl začne pozitivní změny skutečně pociťovat.

Podle Mistra Ou toto cvičení lidem pomáhá přijímat pozitivní energii nebes a země i esenci slunce a měsíce, čímž posiluje životní sílu. Zároveň pak vstupním heslem: „Buď laskavý a dobrotivý, otevři své srdce upřímnosti a lásce,“ a závěrečným: „Mluv s rozmyslem, chovej se zdvořile, jednej s citem a dosáhneš výsledků,“ vědomě i nadvědomě kultivujeme naše chování.

Tento čchi-kung vychází ze starobylých čínských metod udržování zdraví, fyziologie lidského těla a podivuhodných vztahů mezi člověkem a přírodou. Cvičencům pomáhá přijímat životodárnou energii vesmíru, vytříbit a posílit jejich životní sílu a zharmonizovat imunitní systém.

V útlé příručce, kterou jsem si po roce praxe pořídila, píšou, že pomohl už mnoha pacientům v úspěšné léčbě i takových onemocnění jako je rakovina, srdeční onemocnění, cukrovka, revmatoidní artritida, mrtvice, systemický lupus a studie prokázaly i účinnost při odstraňování drogových závislostí.

„Dobře, dobře“, řeknete si, „to je chvály na tři vály, ale jak to tedy vypadá v praxi?“

Bohužel, ještě se mi nepodařilo se stát instruktorkou, ale alespoň vám povím, jak jsem to s Pangu Shengong měla a mám já. Nepotřebujete nic víc než židli, klidné místo a čas cca 20 minut pro jedno ucelené cvičení.

Na začátku jsem byla docela nedůvěřivá, neboť mě překvapila ta jednoduchost ve spojení s proklamovanou účinností. Ale zároveň jsem byla zvědavá, natěšená a plně otevřená. Prostě pro své uzdravení jsem byla rozhodnutá udělat cokoliv a jelikož o tomto speciálním čchi-kungu psal i pan Hanáček, který cvičil a rakovinu překonal, šla jsem do toho po hlavě.

Takže jsem na počátku skutečně praktikovala až 4x denně po dvou sériích, neboť jsem si byla vědoma, že potřebuji otočit kormidlem rozjetého zaoceánského parníku. Zkraje mi samozřejmě občas utekly myšlenky mimo zadání, ale stejně jak se dá naučit jezdit na kole, dá se zkrotit i vlastní bujná mysl. A představte si, po pár dnech jsem začala mezi točícími dlaněmi pociťovat síly, které bych přirovnala k magnetům se stejným pólem. Prostě dlaně se odpuzovaly a při snaze je spojit jako by uhýbaly a klouzaly bokem. Neuvěřitelné.

Někteří z vás to možná znáte, ale já jsem dříve nic takového nepoznala. Byla jsem z toho úplně paf. Pro mě to byl jasný důkaz, že se něco děje, že to funguje! A tak jsem posilněná tímto poznáním praktikovala  a praktikovala a v rámci cvičení ke mě začaly chodit různé obrazy, různé pocity. Pokaždé to cvičení bylo jiné a já se těšila, co nového se mi zase přihodí.

A pak mě to úplně dostalo. Energie, kterou jsem při cvičení aktivovala a posilovala, si sama začala hledat místa v těle, která byla nějak „nedobrá“ a já to cítila jako brnění, šimrání, jemnou bolest. Našlo si to nejen čerstvé vpichy po jehlách, ale i dlouhodobě „zahojené“ natrhnuté šlachy, před třiceti lety pohnuté zuby, atd. Jednou mi to chtělo vytáhnout oči z důlků, jednou kroutilo palci u nohou, pak zas šumělo v hlavě a dokonce si to trouflo i polupkat a srovnat záda. A nemám důvod nevěřit, že si to svoji práci odvádí a srovnává a harmonizuje i jiná místa v těle, o kterých „přímou zprávu“ nedostávám.

Možná se ptáte, jak je to vůbec možné? Co to znamená?

Taky jsem si v úžasu kladla tyto otázky a přemýšlela o vysvětlení. Přátelé, došla jsem k poznání, že existuje mnoho cestiček ke kvantovému poli nekonečných možností, k mocnému vesmíru, k našemu vševidoucímu JÁ, k Bohu nad námi i ke střípku Boha v nás, či jak si to chcete pojmenovat. Jóga, čchi-kung, práce s energií stromů (související článek Ze zkušeností Indiánů ze Severní Ameriky), meditace či jiné praktiky s našim vědomím, s energií v nás i kolem nás mohou vést k malým nebo i velkým zázrakům, a to vždy přes jednu důležitou věc. A tou je…

Odložení stimulací vnějším prostředím.

To je tím úplně nejzákladnějším krokem a zároveň klíčem k úspěchu. Je potřeba alespoň na část dne nechat hmotný svět s vytrénovaným analytickým myšlením za sebou a dát prostor světu jemnohmotnému a položit se do něj, jako do vany plné bublinek (související článek Reportáž z lázní).

Teprve tehdy, když se zklidníme, když se dostaneme z okolního hmotného světa dovnitř, směrem ke své vyšší mysli, se nám najednou otevře svět plný informací, energie, světla. Je to svět vln a záření, kde dochází ke sladění a spolupráci mezi našim srdcem, mozkovými centry i dalšími energetickými centry v těle. Mysl a tělo je pak v takovém módu, že spolupracuje na všech úrovních a nikdo a nic mu do toho „nekecá“. Konečně má prostor věci řešit po svém. Třeba i pomocí zázračného uzdravení Možná se vám to nezdá, ale my jsme více než z 99,99% energií, informací, světlem. To není můj výmysl. Hovoří o tom kvantová fyzika. Proto i tento nehmotný svět je náš, čeká na nás a je připraven s námi spolupracovat. Ale to je námět na další povídání.

V každém případě čchi-kung Pangu Shengong je jednou z cest, navíc velmi jednoduchou, bez nutné předešlé přípravy, která vede k posilování životní síly, imunitního systému a zdraví vůbec, kdy nejdůležitější součástí čchikungového tělesného cvičení nejsou pohyby, ale informace a energie v těchto pohybech obsažená.

Jak jsem začínala cvičit, doslova jsem se musela pídit po informacích ohledně tohoto mystického léčebného čchi-kungu. V dnešní době již na internetu najdete přímo stránky pangu shengong, nějaká krátká videa na you tube i odkazy na facebook. A to je dobře. Jen ať má přístup k informacím každý, kdo má zájem.

Takže jestli vám meditace či vizualizace ještě úplně nejdou a nutně potřebujete se svým zdravím či myšlením něco udělat, Pangu Shengong je vaše cesta.

A pamatujte: cvičení je základ, porozumění zkratka. A to platí obecně pro všechno, co děláme.

Přeji nám všem, ať se zázraky stávají skutečností…

Miluji svůj život ještě víc, než kdy dřív. Moje sdílená cesta od onkologické diagnózy ke změně a uzdravení je inspirací a nadějí pro všechny, kteří čelí podobné životní situaci a mají odvahu pro změnu. Ukážu vám svoji cestu tak, aby posloužila i vám. Můj příběh si přečtěte zde