Může střevní mikroflóra ovlivnit průběh onemocnění COVID-19?

Tak to vám musím honem, ale honem napsat.

Včera jsem se se svými kamarádkami vydala na trošku větší procházku ze Soláně přes Kotlovou na Bebešky. Počasí umí být vlídnější, ale nám to nevadilo, „drndaly“ jsme o všem možném i nemožném a při tomto povídání jsem se mimo jiné dotázala, jaký další článek by uvítaly. Jaké téma je pro ně právě aktuální, co je při mém sdílení oslovilo.

Simču zaujalo magické datum, kterým jsme nedávno prošli, a to 21. století, rok 21 a den 21. ledna. Vypadá to, že máme otevřenou bránu pro něco nového. Zato Pavlínka mě už podruhé ponoukla k tomu, ať osvětlím, proč je tak účinné pracovat s energií vlastních myšlenek a nesetrvávat jen na úrovni hmoty. Pokývala jsem souhlasně hlavou s tím, že témata jsou pěkná a že s nimi určitě něco udělám. V dobré náladě jsme došly zpět k autu, naložily urousané chlupaté hafanany do kufru a trošku vyfoukané fičely zpět do svých domečků.

Večer jsem si otevřela „compl“ a tam to na mě kouklo! Téma, které s vámi musím posdílet okamžitě ostřelhbitě.

Ozval se mi dávný kamarád, vzdělaný člověk, který se v podstatě od svých středoškolských let věnuje výzkumu v oblasti biologie. Před třemi lety odešel z CEITEC MU do Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a dělá aplikovanou vědu, která ho baví a naplňuje. Například se snaží používat enzymy místo antibiotik na léčení stafylokokových infekcí. Teď to testují spolu s lidmi z kliniky popálenin na čunících. Když to vyjde, bude se to používat u pacientů s popáleninami, kteří dostali Stafylokokovou infekci. Prostě skvělá práce. To jen tak na úvod, kdo bude chtít vědět víc o jeho práci, určitě si jej najde – RNDr. Lubomír Janda, Ph.D.

Nyní by rád se svou rodinou na jarní prázdniny do Beskyd a vzpomněl si na mě. A jen tak mimochodem napsal:

Chceme dělat ve FN Brno studii na probiotika, že by měly u těžkých pacientů na COVID-19 zlepšovat průběh nemoci. V říjnu jsme začali vyřizovat povolení a je konec ledna a ještě jsme to nerozjeli. Buď jsme neschopní a nebo nemáme tam z hůry požehnání. Tak snad to ještě dobře dopadne. Kdyby Tě to zajímalo, tak máme hypotézu, že střevní mikrobiom může za průběh COVID-19 onemocnění. Když ho máš dobrý, tak máš mírný průběh a když špatný, máš těžký průběh. Tuto hypotézu si potřebujeme ověřit na pacientech v nemocnici, ale je to strašná byrokracie.

A poslal článek v angličtině prošpikovaný odbornými výrazy. Pro mě těžký text, ale jsem z toho nadšená. Konečně pořádné informace. Butete-li mít zájem, napište mi, určitě vám přepošlu (info@tvorimesirealitu.cz). Je dlouhý na několik stránek, tady by se mi rozhodně nevešel.

A jelikož mé nadšení by se snad dalo i krájet, Luboš navázal v dalším emailu takto:

Jsem rád, že Tě článek zaujal. Já se snažím tyto informace šířit, jak se dá. Nechtěl jsem to dělat přes noviny, protože pořád hypotéza není potvrzená, ale na druhou stranu hromada lidí, co umírá, by mohla přežít. Proto to šířím přes facebook nebo po známých. Ukazuje se, že nejdůležitější je mít dostatek CFU (colony forming units – česky – živých buněk) v tobolce probiotik. Světová gastroenterologická organizace doporučuje nejméně 20 mld. bakterií denně. Dávka je důležitá. My jsme si našli „svá“ probiotika tak trochu náhodou. Naše sekretářka měla syna s chronickými problémy se střevy. Dokonce na maturitu měl dovoleno si odskočit. Když jsem s ní začal mluvit o probiotikách, začala mu je kupovat, ale po každé jinou značku. Jednou přišla a říkala, že se stalo něco zvláštního. Že syn přestal mít problémy, i když je měl skoro deset let. Dva dny bral nová probiotika a potíže skončily. Tak jsme vyhodnotili, že ty nová probiotika mohou za tak radikální změnu. Pošlu Ti odkaz na E-shop. Teď je bereme celá rodina už třetím rokem. Předtím naše děti měly antibiotika dohromady i šestkrát za sezonu (podzim, zima). Už druhým rokem jsou bez antibiotik, takže vím, že na respirační choroby zabírají skvěle. Nebylo tedy těžké vymyslet hypotézu, že zdravý mikrobiom  může za mírnější průběh onemocnění, zvláště když jsme našli oporu i ve světové literatuře. Už těch informací ohledně propojení probiotik, respektive zdravého mikrobiomu je víc, tak doufám, že se to rozšíří dál.

Miluji svůj život ještě víc, než kdy dřív. Moje sdílená cesta od onkologické diagnózy ke změně a uzdravení je inspirací a nadějí pro všechny, kteří čelí podobné životní situaci a mají odvahu pro změnu. Ukážu vám svoji cestu tak, aby posloužila i vám. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.