Blýská se na lepší časy. A to i v medicíně

Tento způsob jara zdá se mi poněkud rozmarným 🙂

Aprílové počasí na konci května, to už jsme tady dlouho neměli. Zmrzlí muži přišli a nemají se k odchodu. Za to chodí jeden slejvák za druhým, přičemž o jemné májové přepršce nemůže být vůbec řeč. A to je bezva. Příroda to potřebovala jako sůl. Předevčírem jsem dokonce z ramenou setřepávala pozůstatky sněhové minibouřky.
Ano, přátelé, zablesklo se.

To bude na lepší časy a hned vám povím proč.

Nedávno se mi ústním podáním dostala informace o „funkční medicíně“ a v zápětí na to ke mě připutovala s plnou parádou i v podobě knížky „Umění být zdráv“. (Opět ty úžasné synchronicity. Požádáš vesmír a on ti to přinese na stříbrném podnose.) Pročítám, podtrhávám, značím si a jsem čím dál víc nadšená. Pohledný mladý muž, vystudovaný lékař, MUDr. Jan Vojáček, mi mluví z duše.

Současnou západní či školní medicínu v žádném případě neodsuzuje. Je totiž skutečně na špičkové úrovni a pro akutní případy bude vždy nezbytná. Apeluje však na renesanci medicíny „chronických“ nemocí, do kterých započítává i všechny civilizační choroby typu rakovina, diabetes, nemoci srdce, roztroušená skleróza, nemoci kůže, štítné žlázy, alergie a mnoho dalších, u kterých se farmakoterapíí léčí symptomy, ale do podstaty se nejde. Příčina se nehledá. Při tom je přesvědčen, že nevyléčitelné nemoci neexistují. Vychází z toho, že naše tělo se stále obměňuje. Například buňky jater se nám kompletně vymění za 4-6 týdnů, buňky střeva za týden, kůži za měsíc. Pokud tedy změníme vstupní parametry, nutně musí dojít k postupné výměně buněk za zdravé ve všech orgánech těla.

Z toho, co jsem pochopila, je funkční medicína svou podstatou velmi blízká medicíně celostní, podpořená výzkumem a studiemi. Zároveň se opírá o fyziologická a biochemická měření a tato pak propojuje s dalšími přístupy  jako psychologie, psychosomatika, fyzioterapie, výživové poradenství, atd.

Naprostým základem funkční medicíny je však přijmout každý sám za sebe vlastní zodpovědnost za své zdraví, zvědomit si důležité aspekty svého života a s těmi pak pracovat a pěkně je ladit do pomyslného zlatého středu.
Ooo, jako bych se slyšela 🙂

Abych vám myšlenky MUDr. Vojáčka lépe přiblížila, dovolím si odcitovat něco z jeho knihy:

„Osobně věřím, že lidská bytost je systém fungující v mnoha úrovních, které pracují v dosud nepoznaném propojení a jsou v každém okamžiku dokonale synchronizované…Z určitého hlediska jsou těmito úrovněmi fyzické tělo, mysl, emoční tělo a duše.“

„Náš život je cesta, na které získáváme zkušenosti. Znovunapojení se na správný kompas na naší cestě, za který je považováno srdce, je cesta i cíl zároveň.“

„Žijeme v době kvantové fyziky, která jde nad rámec newtonovského materialismu. Jsme pozorovateli a tvůrci svého světa…(epigenetika říká) Ty jsi tvůrce, protože pokud se ti něco nelíbí, máš moc to změnit!“

„Stres má různé podoby, a je to buď motor nebo zabiják. Záleží na jeho intenzitě a naší odolnosti.“

Na lékaře vzešlého z klasické západní školy dost dobrý, co?

Za nejdůležitější varovné signály, kterých bychom si měli všímat, mladý lékař jmenuje záněty (u rakoviny virová onemocnění), kvalitu spánku, únavu a bolesti pohybového aparátu. Jsou to první varovní poslíčci nemoci, na které bychom měli reagovat ještě před diagnostikováním nemoci a ptát se: Proč? Kde je příčina? Co dělám špatně?

Velmi mě potěšil a zároveň i ujistil, že moje cesta byla správná, když ve své knize mimo jiné zmiňuje i německého lékaře Ryke Geerd Hamera, který zjistil, že konkrétní emoční vzorce způsobují zátěž konkrétních orgánů, a nazval tento přístup Germánskou novou medicínou. U svých onkologických pacientek tento lékař začal zkoumat souvislosti mezi jejich onemocněním a prožitky v době před vypuknutím choroby. A moderní věda to dnes potvrzuje na úrovni molekulární imunologie a tvorby neuropeptidů.

Vzpomínáte? Bezpodmínečně najít a ukončit biologický konflikt. Psala jsem ve svém eBooku zdarma – pokud ještě nemáte, můžete si nechat poslat na vámi zadanou emailovou adresu zde. Najdete tam i informaci ohledně Gabriely Benešové, která s poznatky Germánské nové medicíny, včetně hledání biologického konfliktu a pomoci při jeho ukončení, velmi pěkně pracuje. Gábi, tímto tě moc zdravím a děkuji 🙂

Podle všeho naše „zacyklené“ většinou nevyjádřené emoce a podvědomé vzorce chování jsou vstupní branou, takovým základním kamenem, se kterým se ve funkční medicíně pracuje. Což je tedy z mého pohledu úžasné. Do tohoto se pak při řešení problémů přidává celý koktejl dalších důležitých aspektů s důrazem na jejich kvalitu. Řeší se vztahy v rodině, strava, odpočinek, spánek, práce (zda vás baví, naplňuje, vztahy na pracovišti, zda sedíte, pracujete venku), ale i sportovní aktivity, techniky zklidnění mysli, rodová zatížení, atd.

A co je na tom to nejlepší?

Za mě velmi rychlá zpětná vazba, kterou člověk vidí na papíře. Lékař provede vstupní diagnostiku, včetně biochemie a fyziologie. Pak s vámi jako partnerem sestaví plán vaší cesty s doporučenými postupy a změnami. A vy se vydáváte  vstříc „umění být zdráv“. Po smluvené době přijdete na kontrolu, opět se provedou biochemická a fyziologická vyšetření v kontextu s plněním plánu a i ten nejzarytější materialista má černé na bílém, že změna vnitřního a vnějšího prostředí, bez polykání zbytečných pilulí, nese své ovoce. I nevěřícím Tomášům to vložené vlastní úsilí začne dávat smysl. Ovšem pozor, jde o proces, na kterém se musí pracovat stále.

Funkční medicína by mohla být velkou transformační evoluční změnou současné medicíny. Nebo ještě lépe – jejím rovnocenným partnerem. A pokud by se podařilo tyto principy povýšit do úrovně prevence, pak bychom získali všichni. Lidé by mohli lépe a vědomě dosahovat dlouhodobého zdraví. Současnému zdravotnímu systému by se finančně velmi ulehčilo, stal by se dlouhodobě ufinancovatelný. Jediný, kdo by v tomto pojetí medicíny ztratil, je farmaceutický průmysl, farmaceutická lobby. Což by, pravda, taky nebylo na škodu.

Začínám mít pocit, že se nám i v medicíně blýská na lepší časy.

Je to jiskřička naděje na změnu, která je nevyhnutelná a jistojistě musí přijít. I když je jasné, že to ještě nějakou dobu potrvá. V každém případě bychom se posunuli o kus dál k vědomému kvantovému léčení či samoléčení. Ovšem to je o další level výš.

Ze světa bychom pak mohli odcházet v požehnaném věku, mnohem více naplněni, šťastni a zdrávi.

Mladý muži, máte ve mě velkou fanynku a budu vám držet palce, ať vás systém nesemele.

Miluji svůj život ještě víc, než kdy dřív. Moje sdílená cesta od onkologické diagnózy ke změně a uzdravení je inspirací a nadějí pro všechny, kteří čelí podobné životní situaci a mají odvahu pro změnu. Ukážu vám svoji cestu tak, aby posloužila i vám. Můj příběh si přečtěte zde